Dejvid Duhovni, koji je napustio Jejlu da bi postao glumac, želi da bude poznat po svom pisanju.

Nakon što je položio usmene ispite i odabrao temu za svoju disertaciju — „Magija i tehnologija u savremenoj američkoj fikciji i poeziji“ — Duhovni se udaljio od engleskog programa i nastavio da se bavi glumom. „Možda sam još uvek tamo“, kaže on. „Nisam siguran da sam ikada zvanično odustao od pisanja.“

U izvesnom smislu, vratio se pisanju. Godine 2015. Duhovni je objavio svoj prvi roman Sveta krava. „Pisanje je nešto čime je odavno trebalo da se bavim“, kaže on. „Osećao sam se kao početnik na neki način, ali sam takođe osetio da sam mnogo toga uštedeo u sebi.”

Njegovo pisanje se poboljšavalo svakom sledećom knjigom. Njegov drugi roman, Bucki F*cking Dent, pun je energije i dubokoumnih tema: u ovom slučaju, susret sina i oca na kraju života, ispričan u pozadini legendarnog završetka bejzbol sezone Američke lige 1978, Boston Red Soks protiv Njujork Jenkiza.

Student se vratio u punom svetlu u Duhovnijevom trećem romanu, Gospođica Sabvejz, inspirisan dodiplomskom produkcijom Jejtsove predstave Jedina Emerova ljubomora. „Prijatelj me je pozvao da je odgledam i ostala mi je zauvek u sećanju“. Ovo je roman sa najskrivenijim naslovom u novijoj istoriji („senzualna, nadrealna noar komedija“, USA Today); prožet magičnim realizmom i irskom mitologijom.

Duhovni retko propušta priliku da pohvali profesora Harolda Bluma, koga je opisao kao „inkarniranu književnu svest“. „Njegov um je bio poput baterijske lampe, koja je svetlela u određenim pravcima.“

Blumova metaforična baterijska lampa uputila je Duhovnija na najnoviji i najbolji roman, Truly Like Lightning, koji bi se slobodno mogao opisati kao mormonski ep poslednjih dana. „Naišao sam na Blumov rad iz 1992. godine, Američka religija, u kojem izjavljuje nešto više od pukog divljenja [Mormonskom proroku] Džozefu Smitu“. "U njemu je video genija."

„To je kao kada kritičar napregne svoje mišiće do krajnjih granica i zadrže manjeg umetnika, i iskopaju zlato koje nikada nisu ispreli“, rekao mi je Duhovni. „Oduzeo sam ovu ideju o genijalnosti, o američkom, emersonovskom geniju, a zatim zaokret — reč Blum — u religiju, u ujedinjujući princip življenja.


Detaljnije: Yale Alumni Magazine

Post a Comment

Previous Post Next Post